Jak si vybrat první programovací jazyk?

Pokud máte předpoklady k tomu, se stát programátorem (více o těchto předpokladech v dalším článku), tak je na čase zjistit, jak si vybrat programovací jazyk, se kterým začít a do toho programování se pustit.

Co přesně chcete dělat?

Důležité je si uvědomit, co přesně byste chtěli vlastně dělat. Jde Vám o to vytvořit aplikaci na smarphone? Pak otázka je, na jaký systém – iOS nebo Android? Chcete se pustit do tvorby webovek? Potom je důležité, zda chcete stát za designem konrétního webu, nebo spíše jeho funkčností na straně serveru. Nebo se chcete pustit spíše do práce s daty apomocí programovacího jazyku data analyzovat a vytářet různé predikce?

Přinášíme Vám seznam nejoblíbenějších programovacích jazyků a dále jejich rozdělení do konkrétních kategorií.

Seznam nejoblíbenějších programovacích jazyků, se kterými začít

JavaScript – pokud se chcete stát vývojářem softwaru, či webových stránek a aplikací, JavaScript Vás nemine. Na trhu je o něj velký zájem, ale vývojářů je pořád nedostatek, což zaručuje jeho dobré finannční ohodnocení. Na naučení není nejjednodušší, přesto se doporučuje s ním začít a řadí se mezi ty oblíbenější jazyky.

Python – nyní velmi oblíbený jazyk, jelikož je mnohoúčelový a uplatnění s ním najdete jak při vývoji webových aplikací, v data science, v machine learning, tak i při vytváření her. Navíc je uživatelsky přívětivý, takže je vhodné s ním začít a pak se přesunout na JavaScript nebo na složitější programovací jazyky.

C# a Java – C# je opět univerzální jazyk, podobně jako Python a na naučení také není těžký. Když se naučíte C#, tak pro Vás bude i jendoduché přejít na Javu. Výhoda těchto jazyků spočívá v tom, že pomocí nich můžete vyvíjet aplikace na opravdu každou platformu. Ať už se jedná o Microsoft, iOS, Andorid nebo Linux. Rozdíl je spíše ve vývojářském prostředí, a také C# nyní získává větší oblibu, a proto o něm najdete více knih, kurzů a tutoriálů než o Javě.

PHP – někdo by řekl, že to je jazyk, který pomalu zaniká. Pravdou je, že ho najdete pořád všude, využívá ho i Facebook či Twitter. A jestli znáte WordPress, tak ten je z 90 % složený z PHP. Takže i když možná pomalu začíná ztrácet na popularitě, pořád s ním najdete plno pracovních uplatnění a to i když jste freelanceři a děláte sami na sebe, navíc jakmile se do něj dostanete, tak si ho zřejmě už i oblíbíte.

Swift – jazyk pomocí kterého můžete tvořit aplikace pro systém iOS. Je jednoduchý k naučení a jelikož popularita Applu stále roste a nevypadá to, že by se v nejbližší době její růst zastavil, Swift je go-to jazyk pro tvorbu iOS aplikací. Navíc dnes každý expanduje tímto směrem a když už dělá aplikaci, často se jí snaží vyvinout jak pro Andoid, tak i pro iOS.

Kotlin – jako Swift se zaměřuje na tvorbu aplikací pro iOS, tak Kotlin je zaměřený na Android. Na naučení je stejně jednoduchý a práce v Android Studiu je intuitivní a lehce se dostane pod kůži. Opět jako u iOS, na trhu najdete velké uplatnění.

Tvorba mobilních aplikací

Java
Swift
Kotlin
______
C#
C++

Tvorba webových stránek

JavaScript
PHP
Python
Java
______
Ruby
C
C++

Práce s daty

Python
______
R

Tvorba her

C#
Java
Python
______
C++
C

Comments are closed.